| et |      
Avalehekülg Uudised Juuniküüditamise aastapäev – 14.06.2018

Juuniküüditamise aastapäev – 14.06.2018

Meenutamaks ja mäletamaks koledusi, mis toimusid 77 aastat tagasi, kui nõukogude võim saatis Siberi pärapõrgusse kümneid tuhandeid ilma mingisuguse süüta Eestimaa parimaid tütreid ja poegi, toimus Tamsalus Kultuurimaja ees asuva mälestuskivi juures väikene rahvakoosolek. Kultuurimaja juhataja pr Tiia Uudeberg, Tamsalu Murtud Rukkilille ühingu esinaine pr Malle Annus ja kohaliku muuseumi juhataja hr Aadu Uudmäe asetasid lilled ning pärjad mälestuskivi ette austuseks nendele Tamsalu inimestele, kes viidi ka siit Siberi teele.

Elvi Klein, Anne-Elss Hiiop, Vello ja Anu Hobustkoppel, Ahto ja Malle Annus, Aadu Uudmäe, Tiit Uus, Vladimir Mürk, Anne Hallik, Saade Uus ja Hanno Tamm

Tamsalust sõitsime edasi Kehra raudteejaama juurde, kus toimus samuti küüditamise ohvrite mälestuskivi juures rahva kogunemine ja lillede ning pärgade panek mälestuskivi jalamile. Terve tee jutustas Hanno väga huvitavaid lugusid teeäärsete ja pisut kaugemal asuvate külade ning talude kohta. Hanno teadis nende külade ajalugu seepärast hästi, et tema vanavanemate elukoht asus ka siinses piirkonnas. Kehras oli rahvast palju sest kohale tulid ka Tallinna poolt Murtud Rukkilille Ühingu liikmed eesotsas ühingu juhi Enno Uiboga. Anija vallavalitsuse poolt asetas pärja abivallavanem, pr Marge Raja. Sõnavõtuga esinedes ütles Enno Uibo, et kuigi on möödunud juba 77 aastat juuniküüditamisest, on meie ülesanne ikka meenutada ja selgitada nooremale põlvkonnale toimunud õudusi, mis aitab ka neil endile toimunut teadvustada ning seista selle eest, et taolised sündmused ei korduks enam iialgi. Sõnavõttude vahel esitas Kehra naiskoor kauneid isamaalisi laule. Sõnavõtuga esines veel pr Malle Annus jt. Kehra koguduse pastor Indrek Luide kutsus kõiki hoolivusele ja mõistmisele kaaskodanike suhtes. 

Pärast mälestuskivi juurest lahkumist oli kõigile külalistele Kehra raudteejaamas kaetud laud suupistetega. Raudteejaamas võttis sõna ka Väike-Maarja tuntud ajaloolane Hanno Tamm, kes rääkis sündmustest seoses EV100 tähistamisega ja tutvustas rahvale ka tammepuu ravivat- ning jõuduandvat võimet inimesele. 

 

Sõnavõtuga esineb Murtud Rukkilille Ühingu esimees Enno Uibo,tagapoolKehra naiskoor

 

Kehra koguduse pastor Indrek Luideja ajaloolane Sakust, Hanno Tamm vestlushoos Kehra raudteejaama kõrval represseeritute auks püstitatud mälestuskivi juures 

Tutvusime ka Kehra raudteejaama muuseumis väljapanekutega Vabadussõja päevilt. Kehra raudteejaamas asus Eesti Vabadussõja murdelahingute ajal 1918.–1919. aastavahetusel I Diviisi staap. Väljapanekute hulgas oli ka põhjalik ülevaade Eesti Vabadussõja ajal tegutsenud soomusrongidest, nende juhtidest ja isikkoosseisudest.

 

I Diviisi ülem kindralmajor Aleksander Tõnissonmurdelahingute ajal 1918–1919 Kehra raudteejaamas asunud I Diviisi staabis

Pärast koosviibimise lõppu sõitis osa virumaalasi veel Anija mõisa, et tutvuda sealse mõisa elu-oluga ja maitsta ka mõisakohvikus tegutseva pr Ülle Niinemetsa firma poolt valmistatud hõrgutisi.


Tiit Uus
osavõtja

Saurus CMS @ Veebimajutus.ee