| et |      
Avalehekülg Uudised Kodu päev

Kodu päev

"Loomal on urg, linnul on pesa ja inimesel on kodu. Kas suuudame elu kujutada ette ilma nendeta. Kodu on mu kindlus, ütlevad inglased. Kodu on koht, kust me tuleme ja kuhu läheme.Kodust on palju kirjutatud laule ja jutustatud lugusid, kodu on arvatavasti tähtsuselt kolmas jututeema ilmanähtuste, -olude ja armastuse järel. Aastas on küll 365 päeva ja nendest paljud on tähtpäevana kirjas, aga kodupäeva kalendrist ei leia. Miks on see nii? Kodu vajab samuti kaitset, hoolt ja armastust nagu kõik elusolendid. Vähe teame arhitekte, kes on ehitanud ehitise. Palju me teame neid, kes kodu kaitstes on andnud kõige kallima – oma elu."
Murtud Rukkilille Ühingu korraldamisel saadakse maikuu viimasel laupäeval kokku Jüriöö pargis, et üheskoos mäletada ja mälestada kõiki kodu rajajaid, ehitajaid ja kaitsjaid ning tähistada üheskoos Eesti kodu päeva. Sel aastal oli rõõm võõrustada kodu päeval ka külalisi Leedust ja Lätist.
Tervitussõnad laususid lisaks MRÜ esimees Enno Uibole ka justiitsminister Urmas Reinsalu ning Jüriöö pargi esindaja Janika Jüriöö, oma kogemusi ja mõtteid jagasid ka Ivars Kalkis Leedust ja Dzidra Mazika Lätist.

Traditsiooniliselt toimus ka kodu päevale pühendatud kirjandite kirjutamise konkurss "Kodu tähendus globaliseeruvas maailmas", mis andis kokkutulnutele võimaluse osa saada noore inimese ilmavaatest ja kogemusest. Tallinna Laagna Gümaasimumi 9. klassi õpilased jagasid omi mõtteid, arusaami, kogemust. Tunnustust väärivad kõik osalejad, sest igas töös oli midagi, mis oli omanäoline, huvitav, eriline.

MRÜ poolt välja pandud preemia vääriliseks osutus Emilia Niilo kirjutis, mille siinkohal ka avaldame: "Kõigil inimestel meie ümber on olemas oma kodu, kus on pere ja lähedased inimesed. Kodu on täis armastust ja hellust.
Sõnal “kodu” pole kindlat tähendust. Igaüks on mõelnud kodule omamoodi tähenduse ja iseloomustab seda just nii, kuidas seda näeb. Minu jaoks pole kodu lihtsalt korter või maja keset suurt linna, see on kindlus täis hoolivust. Kodus on minu pere ja koduloom ning seal on hubane olla. Meid ümbritsevad maailmas mured, töö ja kohustused ning kodus need küll ei kao, kuid seal saab puhkust, vähemalt korraks, kõigest häirivast.
Kodu valmistab meid ette algavaks eluteeks. Me omandame kodus erinevaid teadmisi, et oleksime valmis väljaspool toimuvate väljakutsete ja takistustega. Lähedased õpetavad toimetulekut ja suhtlemist ning lisaks seame end valmis kodust astuma jõudsalt arenevasse ja sotsialiseeruvasse maailma. Väikesest lapsest alates kuni täiskasvanuks saamiseni hoiab kodu meid kaitstult ja teeb olemise turvaliseks.
Maailm meie ümber on avatud ja täis palju erinevaid võimalusi. Peaaegu iga päev astume kodust välja, et saada osa sellest huvitavast maailmast. Leiame uusi tutvusi, suhtleme sõpradega, käime tööl ja koolis, kuid lõpuks ikkagist pöördume koju tagasi. Jõudes koju on esimene mõte, mis minu peast läbi käib, kindlasti see, et kodu on parim koht. Tore, kui on olemas paik, kuhu saab pärast väsitavat päeva minna.
Minu kodu on Eesti, mis sai hiljuti sajandivanuseks. Oleme tänulikud kõigile, kes on hoidnud ja arendanud seda väikest riiki täpselt sada aastat ja loonud just sellise kodu. Kõigi aastate jooksul on Eestil olnud nii häid kui ka halbu aegu ning eestlased on võidelnud oma kodu eest suurte riikide vastu ja võitnud. Hea meel on elada selles riigis, kus on imeilus loodus ja omamoodi toredad inimesed.
Kodu on armas ja lummav pesapaik, kus on mõnus aega veeta. Seal on kõik vajalik, et muuta oma tuju paremaks ning see on paik, millest ei tahaks kunagi loobuda."'

MRÜ

Saurus CMS @ Veebimajutus.ee