| et |      
Avalehekülg Uudised Tipud saavad kokku suvel Saaremaal Vilsandil

Tipud saavad kokku suvel Saaremaal Vilsandil

Mis on ühist Saaremaa, Viimsi, Rõuge vallal ning Narva-Jõesuu linnal? Me leiame sealt oma kodukoha patrioodid, aktivistid, multitalendid, kes on löönud omavahel käed, et ühendada mõttelise teljega Eesti lääne-, põhja-, lõuna- ja idapoolseimad tipud ning algatanud liikumise Tipud Kokku. 

Tipud ja koostööpartner MTÜMurtud Rukkilille Ühing saavad kokku tänavu suvel 24.-26. augustil Vilsandi saarel. Lisaks sõprussuhete tugevdamisele, üksteise kultuuriga tutvumisele ning Lääne-Saaremaa vaatamisväärsustega tutvumisele keskendutakse seekord ka haldusreformi mõjudele—plaanis on jagada kogemusi ühinenud Saaremaa valla näitel. Tippude soov on viia kokku iga piirkonna ettevõtjad, kultuuriinimesed ning teised sama huviga inimesed, kellel võiks tutvusest ka edasisi koostööplaane sündida.

Kuidas kõik alguse sai?

2009. aastal algatas toonane Mõniste vald Võrumaal MTÜ Ääremaa Noored, et nelja Eesti kõigeäärepoolsema maavalla ehk tipu, Lümanda, Mõniste, Vaivara ja Viimsi mittetulundus­ühingud ja omavalitsused saaksid kokku tulla ja koos midagi põnevat ette võtta. Kokku tulemiseks on põhjuseid küllaga—isegi pisikeses Eestis on vahemaad piisavalt pikad, et teise paiga loodus, kultuur ning inimesed oleksid ääretult põnevad.

Käedühendanud tippe ühendab see, et kõik on pisemad maakohad. Idatippu esindavad endise Vaivara valla eestvedajad, kes nüüd Narva-Jõesuu linna koosseisus. Lõunast osalevad liikumises endise Mõniste valla esindajad, kes nüüd Rõuge valla tiiva all. Põhjatipu rahvas on Viimsi vallale kuuluvalt Prangli saarelt ning läänetipu koostööpartnerid on leitud Vilsandi kandist, endisest Kihelkonna, praegusest Saaremaa vallast.

Üksühendav lüli tippude vahel on MTÜMurtud Rukkilille Ühing. 2003. aastal asutatud ühing tegeleb represseeritutega, võtnud eesmärgiks represseeritute elukvaliteedi parandamise, ajaloolise mälu hoidmise, mälestuste kogumise. Üksühingu tegevuse läbivaid teemasid on kodu. Tipud Kokku liikumisse lülitus Murtud Rukkilille Ühing tänu sellele, et avas 2006. aastal endises Mõniste vallas Eesti Kodu mälestuskompleksi. See on pühendatud kõigitele kodudele, mis said kannatada sõjakeerises, ja inimestele, kes küüditamisega oma kodudest välja aeti, eemale perekonnast ja kodumaast. Nüüdseks on Eesti Kodu kompleksi kuuluva mälestustahvli koopiad ka Prangli saarel, Vaivaras, Saaremaal Lümanda külas avati ka läänetipu plaat, kuid seda veel kuhugi kinnitatud ei ole. Loodetavasti leiab plaat jäädava koha käesoleval suvel Vilsandil.

Murtud Rukkilille Ühingu esimehe Enno Uibo sõnul on mälestusplaadid kui koduseinad, mis tervikuna meenutavad kodu: “See kodu on nii suur ja tugev, et ükski kurjus seda hävitada ei suuda.

Eesti igas tipus on ühendav lüli ning mõtteline kodu on valminud. Olgu see kodu kõigi sõjakeerises hävinud või erinevatel põhjustel tühjaks jäänud kodude mälestuseks. Sümboliseerigu see ühtset Eestit, tervikut, kus ükskiäär pole üksi.”

 

Kontaktid

Põhi: Prangli saarevanem Terje Lilleoks (5649 0553)

Lõuna: Rõuge vallavanem Mailis Koger (5305 5555), vallavolikogu liige Katrin Roop (5624 3205)

Ida: Vaivara Sinimägede muuseumi juhataja Ivika Maidre (5647 4552), Narva-Jõesuu linnavolikogu liige Veronika Stepanova (527 3209).

Lääs: Saaremaa vallavolikogu liige Jaen Teär (5090343), Käti Teär-Riisaar (5056 817)

Murtud Rukkilille Ühing: Enno Uibo (5385 3941), Ere Uibo (526 8387)

Saurus CMS @ Veebimajutus.ee