| et |      
Avalehekülg Uudised

Tipud saavad kokku suvel Saaremaal Vilsandil

19.04.2018

Mis on ühist Saaremaa, Viimsi, Rõuge vallal ning Narva-Jõesuu linnal? Me leiame sealt oma kodukoha patrioodid, aktivistid, multitalendid, kes on löönud omavahel käed, et ühendada mõttelise teljega Eesti lääne-, põhja-, lõuna- ja idapoolseimad tipud ning algatanud liikumise Tipud Kokku. 

Tipud ja koostööpartner MTÜMurtud Rukkilille Ühing saavad kokku tänavu suvel 24.-26. augustil Vilsandi saarel. Lisaks sõprussuhete tugevdamisele, üksteise kultuuriga tutvumisele ning Lääne-Saaremaa vaatamisväärsustega tutvumisele keskendutakse seekord ka haldusreformi mõjudele—plaanis on jagada kogemusi ühinenud Saaremaa valla näitel. Tippude soov on viia kokku iga piirkonna ettevõtjad, kultuuriinimesed ning teised sama huviga inimesed, kellel võiks tutvusest ka edasisi koostööplaane sündida.

Kuidas kõik alguse sai?

2009. aastal algatas toonane Mõniste vald Võrumaal MTÜ Ääremaa Noored, et nelja Eesti kõigeäärepoolsema maavalla ehk tipu, Lümanda, Mõniste, Vaivara ja Viimsi mittetulundus­ühingud ja omavalitsused saaksid kokku tulla ja koos midagi põnevat ette võtta. Kokku tulemiseks on põhjuseid küllaga—isegi pisikeses Eestis on vahemaad piisavalt pikad, et teise paiga loodus, kultuur ning inimesed oleksid ääretult põnevad.

Käedühendanud tippe ühendab see, et kõik on pisemad maakohad. Idatippu esindavad endise Vaivara valla eestvedajad, kes nüüd Narva-Jõesuu linna koosseisus. Lõunast osalevad liikumises endise Mõniste valla esindajad, kes nüüd Rõuge valla tiiva all. Põhjatipu rahvas on Viimsi vallale kuuluvalt Prangli saarelt ning läänetipu koostööpartnerid on leitud Vilsandi kandist, endisest Kihelkonna, praegusest Saaremaa vallast.

Üksühendav lüli tippude vahel on MTÜMurtud Rukkilille Ühing. 2003. aastal asutatud ühing tegeleb represseeritutega, võtnud eesmärgiks represseeritute elukvaliteedi parandamise, ajaloolise mälu hoidmise, mälestuste kogumise. Üksühingu tegevuse läbivaid teemasid on kodu. Tipud Kokku liikumisse lülitus Murtud Rukkilille Ühing tänu sellele, et avas 2006. aastal endises Mõniste vallas Eesti Kodu mälestuskompleksi. See on pühendatud kõigitele kodudele, mis said kannatada sõjakeerises, ja inimestele, kes küüditamisega oma kodudest välja aeti, eemale perekonnast ja kodumaast. Nüüdseks on Eesti Kodu kompleksi kuuluva mälestustahvli koopiad ka Prangli saarel, Vaivaras, Saaremaal Lümanda külas avati ka läänetipu plaat, kuid seda veel kuhugi kinnitatud ei ole. Loodetavasti leiab plaat jäädava koha käesoleval suvel Vilsandil.

Murtud Rukkilille Ühingu esimehe Enno Uibo sõnul on mälestusplaadid kui koduseinad, mis tervikuna meenutavad kodu: “See kodu on nii suur ja tugev, et ükski kurjus seda hävitada ei suuda.

Eesti igas tipus on ühendav lüli ning mõtteline kodu on valminud. Olgu see kodu kõigi sõjakeerises hävinud või erinevatel põhjustel tühjaks jäänud kodude mälestuseks. Sümboliseerigu see ühtset Eestit, tervikut, kus ükskiäär pole üksi.”

 

Kontaktid

Põhi: Prangli saarevanem Terje Lilleoks (5649 0553)

Lõuna: Rõuge vallavanem Mailis Koger (5305 5555), vallavolikogu liige Katrin Roop (5624 3205)

Ida: Vaivara Sinimägede muuseumi juhataja Ivika Maidre (5647 4552), Narva-Jõesuu linnavolikogu liige Veronika Stepanova (527 3209).

Lääs: Saaremaa vallavolikogu liige Jaen Teär (5090343), Käti Teär-Riisaar (5056 817)

Murtud Rukkilille Ühing: Enno Uibo (5385 3941), Ere Uibo (526 8387)

Küüditamise aastapäeva tähistamine Jüriöö pargis

28.03.2018

25. märtsil 69 aastat tagasi toimus võigas sündmus, mille kirjeldamiseks ei jätku ikka veel sõnu. See oli süütute inimeste küüditamine. Suurriigi karistusoperatsioon. On teada et kurjategijaid karistatakse, kuid mis kurjategija on kolmepäevane lapseke või 95aastane rauk. Või naised, lapsed, perekonnad.

Üle 20 000 inimese topiti loomavagunitesse ja saadeti teadmatusse, saatesõnadega: lähete igaveseks ja tagasiteed ei ole!

Ometi tulime tagasi, mitte küll kõik, aga tulime siiski, nagu linnud oma lagunenud pesakastide juurde.

Kripeldab küsimus, kui kindlad võime olla, et midagi taolist enam ei kordu?

Murtud Rukkilille Ühingu liikmed meenutasid märtsiküüditamist Tallinnas Jüriöö pargis. Lippudega seisid auvalves Sisekaitseakadeemia kadetid.

Ühingul liikmed tänasid tulevasi seadusekaitsjad ja korravalvurid.

Pärast küünalde süütamist asetasid II maailmasõjas hukkunud eestlaste mälestusmärgi jalamile pärjad riigikogulane Urve Tiidus, kaaskannatajad Eesti Natsismiohvrite Ühingust ja Murtud Rukkilille Ühingu liikmed.

Kohvitassi taga mälestati läbielamisi ja tunti kohtumisest rõõmu.

Lepiti kokku, et kes tunneb huvi, võib Rukkilillede delegatsiooniga liituda 11. aprillil kell 13 Tallinnas Mustpeade majas toimuval koosviibimisel ja Patarei vanglasse kavandatava kommunismikuritegude muuseumi rahvusvahelise ideekonkursi tulemuste väljakuulutamisel.

 

 

 

Sotsiaalkaitse minister kohtus 19.01. 2018 a Susi hotellis Murtud Rukkilille Ühingu esindusega

25.01.2018

 

Ilmus raamat "Kalevipoja lapsed 2"

27.12.2017

Raamatut saab soetada Rahva Raamatu poodidest või Murtud Rukkilille Ühingu kaudu.

MRÜ

 

Külas Läti saatusekaaslastel ja sõpradel

19.09.2017

Tänavu 23. augustil võõrustas Läti Aluksne represseeritute klubi Śarma teist aastat järjest Murtud Rukkilille Ühingu esindajaid, et üheskoos tähistada kommunismi- ja natsismiohvrite mälestuspäeva.

Viiendat aastat ilmestavad lilleseaded Aluksnet. Seekord oli linna veekogu pinnal lilledest kolme Balti riigi vapid. Õhtusel ajal valgustas seda kompositsiooni värviline valgus ja purskkaev. Klubi esimehe Dźidra Maźika sõnul tegid selle tõõ ära koolinoored, ettevalmistus kestis nädala ja kõige keerulisem oli leida Eesti vapile musta värvi lilleõisi. Murtud Rukkilille Ühing asetas parki ema kuju jalamile Läti lipuvärvides kimbu.

Külaskäigu programm oli tihe ja huvitav. Külastasime represseeritute muuseumi, omapärane oli esmakordne väljapanek Läti erinevate piirkondade rahvariietes nukkudest. Vihmast ilma trotsides külastasime helkivate kivide muuseumi ja kuulasime orelikontserti kohalikus kirikus, mille torni ehtis kikas.

Vihmase ilma tõttu lõpetas päeva kohtumine kultuurimajas. Kõlas Balti keti aegne laul ja kolme riigi hümnid. Tervituskõne tegi abilinnapea ja ettekande klubi esinaine Dźidra Maźika. Murtud Rukkilille Ühingu esimehe mõtted pani läti keelde tõlk Janis Pranglis.

Tänane päev on kõigile teada kui reziimiohvrite mälestamise päev.

“Saatuse tahtel oskame me väärtustada vabadust. Me ei saa mõelda ainult endile, me peame võitlema ka järeltulevate põlvkondade õnne nimel. Elame tänases, vaatame homsesse ja ei unusta ka eilset. Austame elu ja hoolime üksteisest, siis oleme vabad.”

Hingematvalt ilusa kontserdi andsid kunstnikud Atvars Sirmais ja Cristina Listen. Lõpulauluks esitas Cristina popurii okupatsiooniaja lauludest.

Järgmise päeva võttis kokku paadiretk Aluksne järvel ja hüvastijätul Dźidra Maźika kutse järgmise aastal kohtuda samas kohas sooviga muuta see kohtumispäev traditsiooniks Aluksnes.

 

Uuendatud koostööleping

Lasnamäe linnaosa valitsus ja Murtud Rukkilille Ühing uuendasid 11. septembril linnosa saalis koostöölepingut. Linnaosavanem tutvusta uuendatud lepingu sisu ja meenutas tosina aasta jooksul tehtut. Lepingu allkirjastasid Lasnamäe linnaosa vanem Maria Jufereva ja Murtud Rukkilille Ühingu esimees Enno Uibo.

Enno Uibo: „Sõpru pole kunagi liiga palju. Sõpra tunned hädas ja õige sõber ulatab alati abikäe.”

Maria Jufereva: “Meie sõbrakäsi jääb kauaks kestma.”

Pilte

MRÜ

 

06.07.2017 Keskerakond ja Murtud Rukkilille Ühing teevad koostööd

06.07.2017 Baltimaade represseeritud sõlmisid koostöölepingu

01.06.2017 Eesti Kodu päev Jüriöö pargis

10.05.2017 Reformierakond ja Murtud Rukkilille Ühing uuendasid koostöölepingut

09.05.2017 Kodu päevale pühendatud esseekonkurss kooliõpilastele "Kodu tähendus globaliseeruvas maailmas"

28.04.2017 Murtud Rukkilille Ühingu 20-liikmeline delegatsioon külas Stenbocki majas

28.04.2017 Jüriöö ülestõusu 674. aastapäeva tähistamine

13.03.2017 Kutse represseeritute konverentsile Rõhutud Aegade Päev


Arhiiv
Saurus CMS @ Veebimajutus.ee