| et |      
Avalehekülg Vabariik 100

Mõniste Eesti Kodu mälestuskompleksi öko- ja seiklusraja “Joonase retk” projekt

Rõuge vallas Hüti külas asub Eesti Kodu mälestuskompleks, mille rajamist alustati 14. juunil 2006. aastal. Kompleksi moodustavad mälestusmärk kõigile sõdades ja okupatsioonitingimustes hävitatud kodudele Eestis, kuju küüditatud peremehe tagasitulekust ja sauna asukoha tähis.

Talu pere küüditati 1949. aastal Siberisse, talus sirgunud perepoeg langes metsavennana 1955. aastal Põhja-Lätis Druskase külas. Talukompleks muutus ahervaremeks, mille jäänustel seisatas Siberist 1958. aastal naasnud pererahvas.

Alates 2006. aastast on kompleksi juures igal aastal korraldatud üritusi: traditsiooniks on saanud nii küüditamise aastapäevade tähistamine kui iga-aastane Rukkilille päeva koosviibimine. Üritustel peetakse sportmänge ning pakutakse kultuurset meelelahutust. Mälestuskompleksi juurde on puud istutanud vabariigi president, Võru maavanem, kaitseminister ning Kuperjanovi jalaväepataljoni ülem.

Ürituste korraldamisel on hea koostöö olnud Kaitseliidu Antsla maleva, Mõniste noorkotkaste ja kodutütardega, Mõniste kooli ja Mõniste vallavalitsuse, kultuurimaja, noortekeskuse ning MTÜ-ga Ääremaa Noored.

Kuna kompleks asub looduslikult huvitaval ja mitmekesisel maastikul, hõlmavad arenguplaanid nii püstitatud rajatisi kui nendega seotud tegevusi.

Maastik on reljeefne ja liigendatud läheduses voolava Vaidva jõega. Jõekäärus on tuntav koolmekoht, kus ammustel aegadel sõideti hobuvankritega läbi jõe. Teiselpool jõge Verevämäe jalamil asub II aastatuhande esimese poole aegne kultusekivi.

Asukoha tõttu on koht ideaalne kokkutulekuteks, sõjalis-sportlike mängude korraldamiseks ning ajaloopõhise öko-seiklusraja arendamiseks.

Kuna rajatis on seotud metsavendlusega, saab rada alustada metsavenna elu näitlikustamisega. II Maailmasõja lõpu ajal jäi rajatis rindejoone alla ja sai kannatada. Rajale on planeeritud rajada metsavendade punker, aktiivsematele ja ekstreemsusi otsivatele paralleelrada mõnes kohas ka sõjaaegsete takistustega (ogatõkked/okastraat jne....). Sisse tuleks veel mahutada kaevikurada ja ehitada künka laele vaatetorn. Samuti võiks olla kogu raja ulatuses õpetlikke stende nii metsavendluse ja üldse ajaloolise elu kohta Eestis.

Seiklusrada võimaldaks seal pidada sõjalis-sportlikke mänge ning läbi kompleksi tutvustada ka Eesti ajalugu. Samuti võiks mälestuskompleksist saada koht, kus sõduri baaskursuse lõpetajad saaksid anda truudusetõotuse Eesti Vabariigile.

Projekti valmimist tähistab kivitahvlitest tunnelikujutis, kus Kalevipoja motiiv ühendab kahe kuritegeliku režiimi sümbolit, mille olemus lähiajaloos tabas valusalt Eestimaad. See on hoiatuseks ehk „Vaikuse karje”.

Rada mälestuskompleksi täienduseks on plaanis avada 2018. aasta suvel, tähistades sellega Eesti Vabariigi juubeliaastat.

Teostamiseks kulub kõige rohkem jõudu raja puhastamiseks võsast, et kaeviku käikude rada võiks jääda kompleksi taha metsa siis tuleb ka see metsaala puhastada väikesest võsast ja rajada sinna korralikud kaevikud puidust tugedega. Igasugune abi on teretulnud, nii alaliselt kui ühekordselt.

 

Saurus CMS @ Veebimajutus.ee