| et |      
Avalehekülg Uudised Ajaratas veereb, ajaratas veereb – veereb üle maa ja vee …

Ajaratas veereb, ajaratas veereb – veereb üle maa ja vee …

https://youtu.be/98_3DSEO3CM

Nõnda laulis õbluke tütarlaps kaunil ja kõlaval häälel ilusal advendiajal Paide Kultuurikeskuse avaras kontsertsaalis.
Pühapäeval, üheksanda detsembri ennelõunal, oli Paidesse kogunenud rahvast üle Eesti. Murtud Rukkilille Ühing korraldas siin aastalõpu piduliku aktus-kontserdi oma liikmetele ja külalistele. Saabujatele oli kaetud kena kohvilaud, kus võis väikest reisiväsimust peletada kuuma kohvi ja saiakesega. Samas kõrval, Kultuurikeskuse avaras fuajees, tervitas külalisi kolmeliikmeline pillimeeste ansambel rahvalike meloodiatega, muutes kohvijoomise nauditavaks muusikaliseks elamuseks.

Kell kaksteist algas pidulik aktus-kontsert. Enne kontserdi algust tervitasid rahvast Paide linnapea hr Priit Värk, Murtud Rukkilille Ühingu esimees hr Enno Uibo, Riigikogu liige, endine kultuuriminister, pr Urve Tiidus, Eesti Memento Liidu juhatuse esimees hr Arnold Aljaste jt. Murtud Rukkilille Ühing on vabatahtlik ühing, mille liikmed on represseeritud nõukogude võimu poolt ja imekspandav on see, kuidas hr Enno Uibo on suutnud selle ühingu organiseerida ühtseks ja tugevaks avalikuks jõuks. Auditoorium oli valdavalt hallipäine, sest nendest õudsetest aegadest on möödumas juba 70 aastat. Meie peamine ülesanne ongi meenutada ja teadvustada nooremale põlvkonnale neid ammumöödunud aegu, et noored teaksid ja oskaksid vastu seista võimalikule taoliste sündmuste kordumisele, sest imperialistliku suurriigi taastamisest unistajaid on meist ida pool veel piisavalt.

 ***

Enno Uibo tervitus külalistele

Kontsert algas väikese küüditamisteemalise etendusega. Lavale tuli noor neiu, kes jutustas eesti rahva ajaloost. „Me ei tulnud siia eile ega üleeile, meie rahvas on siin elanud juba tuhandeid aastaid!“. Poole sõna pealt ilmus nurga tagant välja punaste pagunitega politruk, haaras neiu kaasa ja saatis Siberi teele. Järgnes väga meeleolukas ja isamaateemaline kontsert väljapaistvate esinejate poolt. Esines Paide Naiskoor, kolm taati Lätimaalt, Aluksnest ja Ukulele Vellekesed. Läti pillimehed laulsid küll läti keeles, kuid meloodiad ja professionaalne esitus sulasid hästi kokku kogu kontserdi meeleoluga. Rahvas tänas läti pillimehi kestva aplausiga.

Ukulele Vellekesed laulsid rahvalikke laule, millede tekstid olid kauge Siberi avarustes saanud tavatekstist pisut erineva sõnastuse. Kõikide laulude sõnades võis siiski aimata suurt isamaaarmastust ja kodumaaigatsust. Ei ole siin maailmas midagi ilusamat, kui mälestus emast ja kallis Isamaa. Huvitav oli see, et rahval paluti kaasa laulda ja kogu saalist kostis vaikne, kuid kindel ja katkematu lauluhääl. Selline kooslaulmine muutis rahva ühtseks ja kõikide osavõtjate palgeil peegeldus sügav meeleliigutus. Kooslaulmise vahepalaks oli esinejate ja korraldajate autasustamine. Hr Enno Uibol oli kõikidele esinejatele ettevalmistatud kinkekotid, mis ta soojade sõnade saatel siis asjaosalistele üle andis. See oli tõesti üks väga tore ja hästi korraldatud kontsert.

Paide naiskoor

 

Aluksne pillimehed Lätimaalt

 

Ukulele Vellekesed

 

Kandlemees Sander Karu

 

Pärast kontserti paluti rahvas Kultuurikeskuse kohvikusse väikesele lõunasöögile. Ka kohvikus oli muusikaline üllatus, kui seal esines einestajatele tuntud kandlemees hr Sander Karu oma kaasahaarava kandlemängu ja lauludega. Suur tänu Murtud Rukkilille Ühingule ja korraldajatele, Paide Kultuurikeskuse kollektiivile, tänu kellele jääb kohalviibijaile kauaks meelde ilus aastalõpp Paides.

Tiit Uus, osavõtja

 

Saurus CMS @ Veebimajutus.ee